Система українського фармацевтичного ринку: проблеми та перспективи
- Додому
- Система українського фармацевтичного ринку: проблеми та перспективи

- 16 Кві, 2025
- Левченко Тетяна
- Коментарі Вимкнено до Система українського фармацевтичного ринку: проблеми та перспективи
Система українського фармацевтичного ринку: проблеми та перспективи
Податкові дані за останні кілька років свідчать про серйозний дисбаланс між аптечними мережами та українськими виробниками лікарських засобів. Це стало темою виступу Петра Багрія, президента Асоціації “Виробники ліків України”.
“Протягом трьох років 175 українських виробників сплатили до державного бюджету практично таку ж суму податків, як і 18 тисяч аптек — 11 мільярдів гривень проти 12 мільярдів. І це при тому, що їх виторг майже в три рази менший — 160 мільярдів гривень проти 510 мільярдів аптек. Це ненормально”, — підкреслив Багрій.
Отримані дані надавала Асоціація “Виробники ліків України” на основі офіційної інформації з Державної податкової служби, що підтверджує аналіз податкових надходжень у фармацевтичній сфері.
За словами Багрія, ці цифри свідчать про те, що аптечні мережі, або мають суттєво занижене податкове навантаження, або просто ухиляються від сплати податків.
“Податкове навантаження на вітчизняних виробників в 2,9 рази більше, ніж у аптек, а по податку на прибуток — майже в 12 разів більше. Це неприйнятно для здорової економічної системи. Це означає лише одне: поточна модель ринку не є справедливою”, — зазначив президент асоціації.
Крім того, навантаження з єдиного соціального внеску для українських виробників у 3,1 рази більше, що свідчить про реальні зайнятість, офіційні зарплати та соціальну відповідальність підприємств.
“Ми не можемо будувати ринок лікарських засобів на моделі, яка заохочує тінізацію і витіснення чесних виробників. Необхідно переходити до моделі, що є конкурентоспроможною, справедливою, та відпоідає стандартам Європейського Союзу, членом якого Україна прагне стати”, — підсумував Багрій.
Він також нагадав, що Президент України розпочав системні зміни у сфері обігу лікарських засобів, які отримали підтримку Ради національної безпеки і оборони України та Кабінету Міністрів. Одним з результатів цього стало зниження цін на деякі вітчизняні препарати після скасування непрозорих маркетингових угод між аптеками та виробниками.
“Ми сподіваємося на продовження реформ: запуск електронного реферування цін на лікарські засоби та впровадження Національного каталогу ліків, що зробить ринок прозорим, а ціни — справедливими. Проте без демонополізації аптечних мереж і чесної податкової конкуренції це не буде ефективним”, — резюмував Багрій.
