Скандал навколо виробництва БПЛА в Україні: що ховається за «українськими розробками»
- Додому
- Скандал навколо виробництва БПЛА в Україні: що ховається за «українськими розробками»

- 11 Кві, 2025
- Левченко Тетяна
- Коментарі Вимкнено до Скандал навколо виробництва БПЛА в Україні: що ховається за «українськими розробками»
Скандал навколо виробництва БПЛА в Україні: що ховається за «українськими розробками»
Згідно з розслідуванням журналістів “КП”, компанія ТОВ “КТД-Юпітер” з KTD Group, пов’язана з Олександром Громико, імітує виготовлення безпілотних літальних апаратів (БПЛА) та постачає до Збройних Сил України китайські дрони. У документальному оформленні ці дрони представляються як “високоточна українська техніка”, а насправді це китайські дрони з ієрогліфами, які були імпортовані через Чехію, без необхідних компонентів, таких як камери чи пульти, вартістю понад $100 000.
Однією з моделей, що позиціонується як українська розробка DEFIANT HUNTER, є точною копією дрону, сертифікованого в Росії і виготовленого компанією, що має зв’язки с родичем Путіна, Олександром Путіним.
Журналісти підкреслюють, що компанія Громико уникає публікації фотографій готових БПЛА або процесу їх виробництва, що може бути обумовлено жорсткими правилами безпеки. Більшість з наявних фотографій або взяті з вебсайтів китайських виробників, або зображують “українські безпілотники”, які збираються китайцями у виробничих приміщеннях, позначених китайськими написами.
Після офіційної заборони Китаю на експорт безпілотників подвійного призначення у вересні 2023 року в постачанні “українських” БПЛА з’явилася нова ланка — чеська компанія KTD iHome s.r.o. За словами розслідувачів, дані вироби закуповуються в Китаї, а потім, через Чехію, вони отримують нові назви та наліпки, потрапляючи до України як “українські розробки”.
“Використовуючи чеські компанії чи партнерські структури, техніка часто переправляється до України шляхом перекваліфікації товару (наприклад, у “сільськогосподарський дрон”) чи зміни митних кодів. Це дозволяє уникнути як китайських обмежень, так і українського митного контролю, залишаючи мінімум офіційних слідів. Таким чином, “китайське” стає “українським”, — зазначають журналісти.
Слід зазначити, що у 2024 році Україна перевиконала план із виробництва 1 мільйона БПЛА. Завдяки системі Prozorro укладено контракти на суму 15,4 млрд грн на постачання безпілотників, що у шість разів перевищує показник 2023 року (2,6 млрд грн). Міністерство оборони також запустило нову модель забезпечення Сил Оборони безпілотниками, щоб пришвидшити їх доставку на фронт.
