Рівень недовіри до антикорупційних органів України досяг рекорду

  • Додому
  • Рівень недовіри до антикорупційних органів України досяг рекорду

Рівень недовіри до антикорупційних органів України досяг рекорду

Рівень розчарування серед українців стосовно діяльності Національного антикорупційного бюро (НАБУ), Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та Вищого антикорупційного суду (ВАКС) перевищив критичну точку: ці органи боротьби з корупцією досягли рекордного недовіру. Такі результати демонструє соціологічне опитування, проведене Центром Разумкова.

Згідно з отриманими даними, 62,3% опитаних не довіряють НАБУ, 61,6% – САП, а судовій системі, що об’єднує ВАКС, – майже 73% респондентів.

Це стрімке падіння довіри суспільства до антикорупційних інституцій може бути пов’язане із рядом скандалів, які їх оточують. Не так давно стало відомо про затримання працівника НАБУ за виготовлення та збут наркотиків, а керівництво Бюро підозрюється у зливі матеріалів слідства підозрюваним. Ще одним шокуючим фактом стало те, що детектив НАБУ незаконно перетнув кордон і втік до Румунії.

Правнича спільнота також надає негативну оцінку діяльності антикорупційного трикутника. Політичний експерт Олег Постернак звинуватив детективів НАБУ у вимаганні інтимних стосунків від свідків, зазначивши, що “Бюро деградує шаленими темпами – його слід терміново перезавантажити”.

Крім того, українські юристи висловили недовіру до суддів Вищого антикорупційного суду, які, за їхніми словами, виконують вказівки прокурорів САП та детективів НАБУ в обмін на можливість збагачення через придбання елітної нерухомості та дорогих автомобілів. Доктор юридичних наук, професор Микола Мельник, підтвердив, що Вищий антикорупційний суд “закриває очі” на явні порушення з боку НАБУ та САП, що негативно впливає на його рішення та може свідчити про зацікавленість у підтримці обвинувачення.

Журналіст Юрій Ніколов також порушив цю тему, акцентуючи, що “НАБУ більше зацікавлено не у боротьбі з корупцією, а у показниках, які межують з ‘обілєчуванням’ фігурантів”.

Він підкреслив, що “коли твою справу розвалюють, або пропонують укласти угоду ‘гріши-плати-і-гріши-далі’, то ти дякуєш, але без результату. НАБУ втратило свою спроможність ефективно працювати, перетворившись на звичайний райвідділ, де займаються не більш, ніж пильною перевіркою”.

Соціологічне опитування проводилось з 28 лютого по 6 березня 2025 року методом face-to-face соціологічною службою Центру Разумкова на територіях, підконтрольних уряду України, де не ведуться бойові дії. Опитування здійснювалося за стратифікованою багатоступеневою вибіркою, структура якої відображає демографічні показники дорослого населення. Було опитано 2018 респондентів віком від 18 років, з похибкою не більше 2,3%.

Дорошенко Олександр