Покращення зелених аукціонів в Україні: нові перспективи
- Додому
- Покращення зелених аукціонів в Україні: нові перспективи

- 02 Кві, 2025
- Левченко Тетяна
- Коментарі Вимкнено до Покращення зелених аукціонів в Україні: нові перспективи
Покращення зелених аукціонів в Україні: нові перспективи
Аукціони ДП “Гарантований покупець” з придбання електроенергії з генерації ВДЕ стануть більш привабливими. На пресексперт-клубі ГО “Ліга енергетичного розвитку”, присвяченому стану та майбутньому українського ринку зеленої енергетики, в.о. директора ДП “Гарантований покупець” Артем Некрасов повідомив, що умови аукціонів можуть зазнати змін з урахуванням запитів учасників ринку ВДЕ та пропозицій профільних асоціацій. “Це дозволить підвищити інтерес генерацій ВДЕ до участі в аукціонах.”, – зазначив він.
“Зелені аукціони мають сприяти розвитку відновлюваних джерел енергії, однак перші результати їх проведення показали низький інтерес серед інвесторів. Незважаючи на це, цей механізм є важливим для інтеграції українського енергетичного сектору в європейські екологічні ініціативи. Очікуємо, що найближчим часом аукціонні умови покращаться. Вже підготовлені зміни до законодавства для голосування Верховною Радою, які можуть суттєво вдосконалити проведення зелених аукціонів. Це усуне необхідність повертати кошти у разі перевищення ринкової ціни над аукціонною. Таким чином, якщо продавець отримає за електроенергію вищу ціну, то повернення коштів не буде потрібно”, – зазначив Артем Некрасов.
Також Артур Ларковський, голова Енергетичного співтовариства, підкреслив важливість відновлення довіри інвесторів до зелених аукціонів на засіданні Комітету з питань енергетики 26 березня 2025 року.
ДП “Гарантований покупець” відзначає, що аукціонна ціна не закладається у вартість для споживача і наразі становить вдвічі менше зеленого тарифу. Якщо зелений тариф становив 15 євроцентів, то на аукціонах ціна коливалася між 9 та 8 євроцентами. При цьому забезпечується стабільна та своєчасна оплата, в той час як на балансуючому ринку очікується затримка до одного року.
Голова Правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков зазначив, що низький інтерес до зелених аукціонів у генерації ВДЕ пов’язаний із кризою довіри до держави через невирішені питання заборгованості на ринку електроенергії. “Саме тому Асоціація підтримує законодавчі ініціативи, що покращують механізм зелених аукціонів. Впровадження змін до законодавства дозволить відповідати на запити учасників ринку ВДЕ. Для інтеграції в ЄС необхідно орієнтуватися на його аукціону політику.”
Ліга енергетичного розвитку України (ЛЕРУ) – громадська організація, заснована журналістами і спеціалістами з комунікацій, що має на меті покращення комунікації між усіма учасниками енергетичного ринку. Основні завдання ЛЕРУ включають організацію дискусій та популяризацію нових технологій у галузі енергетики.
