Перспективи проведення виборів в Україні після припинення вогню

  • Додому
  • Перспективи проведення виборів в Україні після припинення вогню

Перспективи проведення виборів в Україні після припинення вогню

Минулого тижня президент Володимир Зеленський організував важливу нараду, під час якої доручив своїй команді підготувати вибори після досягнення повного припинення вогню. За інформацією з урядових джерел, це можливо вже до кінця квітня, зважаючи на думки американських експертів.

Перше підтвердження щодо виборів може з’явитися або 4, або 5 травня, коли заплановано парламентське голосування на предмет продовження воєнного стану, термін якого спливає 8 травня. Важливо підкреслити, що скасування воєнного стану є необхідним попереднім кроком для започаткування виборчого процесу.

Джерела вказують на різницю в думках щодо строків, однак більшість аналітиків вважає, що Зеленський націлений на літа, адже згідно з законом, для проведення передвиборної кампанії потрібно як мінімум 60 днів. Найбільш рання дата для виборів може бути в липні. Однак є припущення, що кампанія може тривати три місяці, оскільки виборчі органи повідомили про необхідність цього часу для відновлення списків виборців в умовах війни.

Підкреслюється, що президент Зеленський може спробувати провести вибори в липні, сподіваючись, що таке рішення дозволить йому уникнути сильних опонентів. Поінформоване джерело зазначило: “Тривала кампанія може ще більше розколоти країну на частини”.

Крім того, війна ускладнює ситуацію з голосуванням для мільйонів виборців, які знаходяться за кордоном, у військових підрозділах або в окупованих регіонах. Одним із можливих рішень може стати використання урядового додатку “Дія”, проте це піднімає питання щодо прозорості виборів. Будь-які зміни вимагатимуть внесення змін до Конституції, що передбачає підтримку двох третин голосів у парламенті.

Протягом останніх місяців президент стикався з постійним тиском з боку міжнародної спільноти, зокрема з боку президента США Дональда Трампа і російського лідера Володимира Путіна, які ставили під питання його легітимність. Обоє були незадоволені позицією Зеленського та закликали провести вибори під час війни, сподіваючись, що українські виборці усунуть його з посади.

Проте неприємності під час спілкування Трампа з Зеленським у березні суттєво підвищили його підтримку у суспільстві, як підкреслило опитування, проведене спеціально для The Economist.

Крім того, 25 березня Українські Новини повідомили про реакцію парламентарів на заяву спеціального представника США Стів А Віткоффа про необхідність виборів, вказавши на те, що це просуває інтереси Кремля.

Додатково, видання Politico передадало інформацію про проведення переговорів між командою Дональда Трампа та політичними опонентами Зеленського, підкреслюючи, що вибори можуть відбутися після тимчасового припинення вогню в Україні.

Дорошенко Олександр