Операція в Курській області: Невідомі подробиці та наслідки
- Додому
- Операція в Курській області: Невідомі подробиці та наслідки

- 31 Бер, 2025
- Левченко Тетяна
- Коментарі Вимкнено до Операція в Курській області: Невідомі подробиці та наслідки
Операція в Курській області: Невідомі подробиці та наслідки
Літо 2024 року запам’ятається Україні запуском секретної операції в Курській області Російської Федерації, за якою стояли технології, надані міжнародними союзниками. Цей крок американська сторона сприйняла як серйозне порушення довіри, а також шантаж, проте підтримка українських Сил оборони залишалася незмінною.
Як повідомляє розслідування The New York Times під назвою “Партнерство: Таємна історія війни в Україні”, ситуація на фронті улітку 2024 року була вкрай напруженою: українські війська на півночі і сході відчували брак ресурсів. Проте генерал Сирський не зупинявся і продовжував наполягати на перемозі, кажучи своїм американським партнерам: “Мені потрібна перемога”.
Ще в березні 2024 року американська розвідка підозрювала, що ГУР України таємно планує наземну операцію в південно-західному регіоні Росії. Начальник київської оперативної бази ЦРУ попередив генерала Буданова: будь-яка спроба перетнути кордон буде здійснена без підтримки американської зброї та розвідки.
“Він перейшов кордон, але швидко змушений був повернутися. Представники адміністрації Байдена в таких ситуаціях жартували, що їм відомо більше про плани Росії, ніж про наміри їхніх українських союзників”, – йдеться в розслідуванні.
Колишній командувач української військової розвідки Валерій Кондратюк зазначив, що для України краще було б дотримуватись принципу “не питай, не кажи”, ніж зазнавати невдачі через запитання. Він наголосив: “Ми союзники, але наші цілі різняться. Ми захищаємо нашу країну, а ви захищаєте свої уявлення, сформовані ще за часів холодної війни”.
У серпні, коли візит генерала Агуто завершився, українці натякнули на таємну активність на півночі. 10 серпня після зміни командування генерал Сирський відправив війська через південно-західний кордон Росії, в зону Курська.
Цей крок став серйозним порушенням довіри для США. Справа полягала не лише в тому, що України знову залишила в невіданні американський уряд, але й у тому, що вони використали техніку, надану коаліцією, для операцій на території Росії, що суперечило умовам, на яких ця техніка була передана.
Американці були на межі припинення підтримки, проте усвідомлювали, що це могло призвести до значних втрат серед українських військових. Вони зрештою визнали, що операція в Курську стала вдалим кроком, про який згадував президент Зеленський, сподіваючись на повну перемогу.
Згідно з інформацією з українських джерел, протягом 7,5 місяців з моменту початку операції, українські сили завдали росіянам втрат у понад 55 тисяч осіб. Генеральний штаб ЗСУ зазначив, що інформація про оточення українських підрозділів не відповідає дійсності і є фейковою.
Крім того, дані ЦРУ спростували синхронізовані заяви президента США Дональда Трампа і російського лідера Володимира Путіна щодо оточення українських військових в Курській області.
