116 років з дня народження Абрахама Маслоу: від коріння до теорії потреб
- Додому
- 116 років з дня народження Абрахама Маслоу: від коріння до теорії потреб

- 06 Кві, 2025
- Дорошенко Олександр
- Коментарі Вимкнено до 116 років з дня народження Абрахама Маслоу: від коріння до теорії потреб
116 років з дня народження Абрахама Маслоу: від коріння до теорії потреб
Сьогодні, 1 квітня, ми відзначаємо 116-річчя з дня народження Абрахама Маслоу, видатного американського психолога з українськими корінням, який став творцем знаменитої теорії ієрархії потреб – “піраміди Маслоу”. Про його українське походження та ключові концепції розповіли Українські Новини.
Абрахам Маслоу з’явився на світ 1908 року в Нью-Йорку в родині єврейських іммігрантів із Києва, які втікали від переслідувань у Російській імперії. Вибір Нью-Йорка як нового місця проживання був зумовлений бажанням жити в багатонаціональному робітничому районі. Незважаючи на бідність, його батьки надавали великого значення освіті.
Виховуючись у неблагополучному районі Брукліна, Маслоу з дитинства стикався із соціальною нерівністю та дискримінацією. Його переживання, зокрема, з антисемітськими групами, які переслідували його та кидали камінням, вплинули на його подальший інтерес до психології і людських мотивів.
Однією з найзначніших заслуг Маслоу в галузі науки стала його концепція ієрархії потреб, відома як “піраміда Маслоу”. Згідно з цією теорією, кожна людина має ряд вроджених потреб, які необхідно задовольнити у визначеній послідовності – від найпростіших до найскладніших.
“Це правда, що не хлібом єдиним живе людина – коли хліба немає. Але що відбувається з бажаннями людини, коли хліба багато і коли живіт хронічно переповнений? Одразу з’являються інші (і “вищі”) потреби, і вони, а не фізіологічний голод, домінують в організмі. А коли вони, в свою чергу, задовольняються, знову виникають нові (і все ще “вищі”) потреби і так далі. Саме це ми маємо на увазі, коли говоримо, що основні людські потреби організовані в ієрархію відносної первинності,” – писав Маслоу.
Згідно з його теорією, не кожна людина може досягти вершини піраміди: якщо базові потреби не задоволені, людина застрягає на нижчих щаблях. Це особливо актуально в умовах війни або кризи.
При цьому, верхівку піраміди – самоактуалізацію – Маслоу вважав не кінцевим пунктом, а безперервним процесом. Він зауважував, що в певні періоди життя людина може підніматися або опускатися по піраміді, в залежності від обставин.
Теорія Маслоу іноді піддається критиці за свою спрощеність, проте вона залишається надзвичайно актуальною в таких сферах, як психологія та психотерапія, освіта, бізнес та маркетинг, а також менеджмент.
